políčko dvacáté

20. prosince 2010 v 18:42 | -_- Sasiko ^-^ |  Vánoce

calendar
Happy X-mas!
  Dnes jsem zase přišla na to jak se řekne jmelí... mistletoe... mělo by to být správně... xD No a co mám s jmelím?
Šrkny!!!!

doplčic bezdrátová myš se mnou více spolupracovala nedokážu s touhle vyrobit des!
Ono nefunguje pravé tlačítko...


No nic takže copak dneska je?
 Jééé to je krásný ptáček! Do vánoc už toho zbývá jen málo takže toho budu přidávat do čláánku opravdu HODNĚ!!!no nic takže co bude dneska? Nechte se překvapit!Takže co uděláme? Klikneme na Celý článek a koukneme, co bude dál!

šipka

oddělovač2
Tak copak dneska máme? Tak nazačátek pár nudných informací o vánocích převzaté z Layfor.blog.cz a napsané vlastními slovy...


Vánoční stomeček se u nás začal zdobit přibližně po roku 1840... 
Tehty se zdobilo ovocem, perníkem, pečivem či dokonce maličkostmi ze dřeva. 

Ježíšek je ale asi jenom u nás. 
V německu je něco podobného jako náš ježíšek. Nazývá se to Christkind. 

V Polsku sa osoba líši regiónmi, preto u nich radosť rozdáva buď Dzieciątko (Dieťatko), Gwiazdka (Hviezdička), św. Mikołaj (Sv. Mikuláš), Aniołek (Anjelik) či Gwiazdor (starec s palicou). V USA je to dobre známy Santa Clause, v Anglicku zasa Father Christmas, no a vo Francúzsku Papa Noel.


Ve španělsku nosí dárky tři králové! Ve finsku zase chodí Joulupukki - postava žijící v japonsku oděná do kozí kůže!  A spolu s mikulášem je jediná postava u které mají děti možnost jí vidět!


No a na Apeninskom polostrove chodí darčeky rozdávať žena, Befana, okolo 6.1., po Novom roku.
(tučné a kurzíva - překopírované z layfor)  ↑↑↑____________________________________________________________________
Další článek a rovnou zkopírován z layfor ale snad to nevadí...

Něco o adventních zvycích na vesnici:

Advent znamenal pro prosté lidi na venkově konec podzimních sklizňových prací a přípravu na zimu. V té době už museli mít hospodáři všechno obilí pod střechou. Připravovaly se zásoby na zimu. Vařila se povidla, sušily švestky, křížaly a všechno se chystalo na změněný režim dne. Citelně se krátil den a dloužila noc. Lidé s obavami vyhlíželi mrazivé zimní měsíce, přibývající tmu a rostoucí chlad.

Sousedé se scházeli k besedám, draní peří a předení příze. Takové příležitosti vítala mládež i děti, neboť se při dračkách a přástkách vyprávělo, četlo a nezřídka se tropily žerty pro pobavení. Podle křesťanského učení byl adventní čas, časem příprav na vánoční svátky, časem tichého rozjímání, časem přísného půstu. Hlučné zábavy byly zapovězeny, přesto byl v lidovém prostředí tento vážný čas rušen rozpustilými obchůzkami. Před započetím adventu se konaly poslední taneční zábavy na svátek svaté Kateřiny (25. 11.). Obvykle byla tato zábava spojená s bujarým veselím, tanečnice pro své tanečníky chystaly drobné dárečky v podobě slavnostního pečiva, odměna byla přichystána i pro muzikanty za celoroční vyhrávání k tanci.

Ovšem adventní čas určený církví k tichému rozjímání byl ve vesnickém prostředí záhy opět narušen. Po svátku svatého Ondřeje (30. 11.) pomalu ustávalo vrčení kolovrátků, přehlížela se upředená příze a chystala se taneční zábava, na které byla odměněna nejlepší přadlena. Odměnou jí byl zvláštní koláč, kterému se říkalo vrkoč.
http://www.public-domain-image.com/studio/slides/advent-wreath-on-white-background.jpg
V minulosti k adventnímu času patřila obchůzka maskovaných postav konaná nejen v podvečer svátku svatého Mikuláše (6. 12.), ale i ke svátku svaté Barbory (4. 12.) a svátku svaté Lucie (13. 12.).

Při svátku Barbory večer svobodné dívky chodily trhat třešňové větvičky. Ta dívka, které vykvetly o Štědrý den, měla do roka svatbu.

Především mikulášská obchůzka byla očekávána dětmi, protože v tento den dostávaly dárky. Svatý Mikuláš doprovázený čertem a andělem chodil dům od domu. Vyptával se dětí, jak se po celý rok chovaly, zda se modlily a na závěr mu musely zazpívat písničku a odříkat modlitbičku. Také rozdával dárky - ty byly pochopitelně mnohem skromnější než dnes, často se jednalo o nějaké cukrovinky, stavbičky z ovoce, pro zlobivé pak kousky uhlí... Připravovalo se i zvláštní mikulášské pečivo z kynutého těsta, které mělo své typické tvary: postavy Mikulášů, čertů, zvířecí motivy.

Na svatou Lucii chodívaly večer ženy v bílých pláštích a čepicích, klepávaly na okno a koledovaly. Říkalo se jim Lucky. V rukou měly svíčky, což naznačovalo návrat slunce, neb "Svatá Lucie noci upije".

Mno a ještě jeden taky rovnou:

Symboly Vánoc - víte, co znamenají?

Dárky
Původně si dávali dárky Římané k oslavám Nového roku. Později se obdarování bližních o Vánocích stalo projevem lásky a přátelství.V Čechách nosil dárky původně sv. Mikuláš (6. prosince), na Moravě byla pověst o jistém Šťedroňovi. Ježíšek, který nosí dárky se objevil až za reformace v Německu, kde mu říkali Christkind, na severu, kde žilo více evangelíků, zase Weinachtsmann. Češi ho poté zkomolili jako Kristkindle, později ježíšek.

Vánoční stromeček
Tuto tradici podle legend založil irský opat Kolumbán, který v 6. století kázal bezvěrcům pod ozdobenou jedlí o narození Ježíška v Betlémě. Úplně původně však uctívali ozdobenými stromky Keltové boha Slunce a věčný život.
Katolická církev zdobení stromků považovala dlouhá léta za pohanský zvyk a zakazovala ho. Na milost byl vzat teprve koncem 16. století, kdy se stal symbolem věčného života pravověrných křesťanů. První stromky byly v chalupách zavěšovány za špičku směrem od stropu. V Čechách byl tento zvyk dlouho považován za neslovanský. První vánoční stromeček se u nás rozsvítil ve vile ředitele stavovského divadla Jana Lieblicha teprve roku 1812.

Jmelí
Podle legendy bylo jmelí původně stromem, ze kterého Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech tento strom porazili Římané a vyrobili s něj kříž, na kterém byl ukřižován Kristus. Strom hanbou seschl a přeměnil se v rostlinu, z níž jsou živy stromy, stejně jako jsou věřící živi z Kristova těla.
Za posvátnou tuto rostlinu považovali však již i Keltové. Věřili, že je ochrání před ohněm a zavěšovali je do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům. Věřilo se také, že díky svým lepivým bobulím má moc vyvolat a udržet lásku.___________________________________________________________________
mno a ještě jeden taky z layfor ;) Snad vám to nevadí...

Pár slov o tomto adventu a adventech všeobecně:

Slovo advent je latinské a znamená 'příchod'. Podstata adventu vychází z křesťanství, neměli bychom ani lenošit, ani běhat po nákupech a shánět dárky. Během adventu (nebo alespoň o adventních nedělích) bychom měli být se svými blízkými a věnovat se jeden druhému.

Jakýmsi měřítkem adventu jsou čtyři adventní neděle. Ty kdysi stanovil stanovil papež Řehoř Veliký. První je železná, pak následuje bronzová, stříbrná a poslední je zlatá. Letos, tedy pro rok 2010, připadá první adventní neděle na 28. 11. 2010. Štědrý den je v pátek po čtvrté adventní neděli.

Tradice zapalování čtyř svíček na adventním věnci je poměrně mladá. Pochází z 19. století z německých zemí. Ještě mladším zvykem než adventní věnec je adventní kalendář, ten se zrodil v německém Mnichově počátkem dvacátého století. Jeden majitel tiskárny tu na trh uvedl vystřihovací kalendář nazvaný V zemi Ježíškově. Na listu bylo čtyřiadvacet vánočních obrázků, z nichž děti každý den vystřihovaly jeden. Čokoládový adventní kalendář má původ v 70. letech v USA.______________________________________________________________________
Tak jsem si všimla že mi zase přišla návčtěvnost... Udělali jste mi velikou radost ta téma týdne dělají opravdové divy v návštěvnosti...  Hmm... Tentokrát je Bolest na duši... To zkusím udělat až po vánocích - až zase budu mít normální články xD
 No takže...

Navstevnost za minuly tyden (13.12. 2010 - 19.12. 2010) je:
Pondeli: 4
Utery: 6
Streda: 5
Ctvrtek: 3
Patek: 4
Sobota: 3
Nedele: 31

Celkem: 56

wau wau wau! Really thanks!!!

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

Mno a těd? Co ještě chcete?
  Konec děcka!!! Tak zase zítra!!!


Tak zítra!
Sas (iko)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cherrylka Cherrylka | Web | 21. prosince 2010 v 21:09 | Reagovat

To máte super program my se bohužel 2 hodiny učíme :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.